Helsingin toimisto
Käyntiosoite: Kalevankatu 12, 00100 Helsinki
Postiosoite: PL 68, 00131 Helsinki
Puhelin: 09 228 601 (vaihde)
kauppakamari@helsinki.chamber.fi
Jos työnantaja harkitsee yhden tai useamman työntekijän lomauttamista, on työnantajan annettava kirjallinen neuvotteluesitys yhteistoimintaneuvottelujen käynnistämiseksi viimeistään viisi päivää ennen neuvottelujen aloittamista. Joissain työehtosopimuksissa neuvotteluaika on koronatilanteen vuoksi sovittu tätä lyhyemmäksikin.
Neuvotteluesitys on eräänlainen kokouskutsu yhteistoimintamenettelylle. Tämän vuoksi siitä tulee käydä ilmi ainakin neuvottelujen alkamisaika ja -paikka sekä pääkohdittain ehdotus neuvotteluissa käsiteltävistä asioista.
Yt-kutsu toimitetaan myös paikalliseen TE-toimistoon tiedoksi. Sieltä usein saatetaan lähettää tietoa toimiston palveluista lomautuksiin ja irtisanomisiin liittyen.
Neuvottelujen aikana on käsiteltävä seuraavia yhteistoimintaneuvottelun sisältöön kuuluvia toimenpiteitä:
Työnantajan on huolehdittava siitä, että yhteistoimintaneuvotteluista laaditaan pöytäkirja, jos joku neuvotteluihin osallistunut sitä pyytää.
Pöytäkirjasta tulee käydä ilmi seuraavat seikat:
1.4.2020 voimaan tulevan muutoksen mukaan yhteistoimintalain vähimmäisneuvotteluaikaa on lyhennetty lomautustilanteessa nykyisestä 14 päivästä ja 6 viikosta molemmista 5 päivään. Irtisanottaessa tai osa-aikaistettaessa, noudatetaan normaaleita (14 päivää/6 viikkoa) neuvotteluaikoja
Kun työnantaja on täyttänyt yhteistoimintalain mukaisen neuvotteluvelvollisuutensa, hän voi tehdä päätökset. Jotta asianomaiset neuvotteluihin osallistuneet työntekijät saavat tietää työntekijän harkitsemien päätöksen sisällöstä mahdollisimman aikaisessa vaiheessa, on työnantajan annettava niille työntekijöille tai henkilöstöryhmän edustajille, joiden kanssa yhteistoimintaneuvottelut on käyty, kohtuullisen ajan kuluessa selvitys yhteistoimintaneuvottelujen perusteella harkittavista päätöksistä.
Selvityksestä tulee käydä ilmi ainakin lomautettavien määrät henkilöstöryhmittäin, lomautusten kestoajat sekä aika, jonka kuluessa työnantaja aikoo panna toimeen päätöksensä.
Selvityksen tarkoituksena on lieventää henkilöstön epävarmuutta asian etenemisestä ja määrittää mahdollisuuksien mukaan sitä aikaa, jonka kuluessa käydyn yhteistoimintamenettelyn pohjalta päätökset viimeistään tehdään. Jos kysymyksessä ei ole tässä vaiheessa työnantajan lopullinen päätös, eivät tiedot voi olla lopullisia, vaan vasta suuntaa antavia.
Lomautusilmoitus voidaan antaa heti, kun lomautusta koskevia yt-neuvotteluja on käyty viiden päivän ajan ja laissa mainitut asiat on neuvoteltu. Lomautuksesta ilmoitetaan työntekijälle lomautusilmoituksella viimeistään 5 päivää ennen lomautuksen alkamista (1.4.2020 alkaen).
Lomautusilmoitus annetaan kirjallisesti, koska työntekijä tarvitsee sen hakiessaan työttömyyspäivärahaa.
Lomautusilmoituksessa on mainittava lomautuksen peruste, sen alkamisaika ja kesto (määräaikainen lomautus) tai arvioitu kesto (toistaiseksi voimassa oleva lomautus).
Kirsi Parnila
lakimies
Helsingin seudun kauppakamari