17.3.2020 I Liike-elämä Ulkomaankaupan asiakirjapalvelu verkossa Helsingin seudun kauppakamari vahvistaa ja myöntää ulkomaankaupan asiakirjat poikkeustilanteen aikana verkossa.
17.3.2020 I Toimitusjohtajalta Vauhtia ja vaarallisia tilanteita Maailmantalouden uhat ovat selvästi kasvaneet viime aikoina. Yritykset joutuvat sietämään suurta epävarmuutta ja ottamaan vastaan ikäviä yllätyksiä, kun kansalliset poliittiset paineet aiheuttavat markkinoiden sääntelyyn äkkinäisiä ratkaisuja. Näiden seurauksena maailmankauppa kääntyi viime vuonna laskuun monen vuoden suotuisan kehityksen jälkeen.
12.3.2020 I Osaaminen ja työelämä Menestyvät naiset: Hanna Väyrynen Pirjo Suhonen on Chambercastin tämän kevään uusi ääni! Pirjo on tullut tunnetuksi Ivana Helsingin perustajana ja brändin rakentamisen sekä luovuuden esikuvana.
12.3.2020 I Sopimusoikeus Liikehuoneiston vuokralainen ja omistajanvaihdos Liikehuoneiston vuokrasuhteissa tulee usein esille kysymys mitä tapahtuu kun vuokranantaja vaihtuu. Kiinteistö- tai asunto-osakeyhtiöissä olevien liiketilojen omistajanvaihdokset ovat hyvinkin yleisiä.
11.3.2020 I Kirjat ja koulutukset Helsingin seudun kauppakamari – monikameratuotantoa striimaten Helsingin seudun kauppakamarin keskeisiä tehtäviä on pääkaupunkiseudun yritystoiminnan kehittäminen. Kauppakamarilla on noin 7000 jäsentä mikroyrityksistä suuryhtiöihin. Kauppakamari toteutti yhteistyössä Studiotecin kanssa mittavan AV-uudistuksen, jonka myötä jäsenistöä voidaan palvella entistä paremmin.
11.3.2020 I Tiedote Yritykset haluavat vauhtia oleskelu- ja työlupien käsittelyyn Yrityksillä on valmiuksia lisätä työperäistä maahanmuuttoa ja vieraskielisten rekrytointia, mikäli oleskelu- ja työlupaprosessia saadaan nopeutettua ja selkeytettyä. Yritykset kokevat, että eri viranomaisten yhteistyössä on parannettavaa. Edelleen yrityksillä on haasteita, miten ja mistä löydetään jo Suomessa olevia ulkomaalaistaustaisia osaajia, selviää Helsingin seudun kauppakamarin kyselystä.
11.3.2020 I Kansainväliset asiat EU-katsaus: Uudet kriisit ovat koetinkivi komissiolle Vauhdilla leviävä koronavirus ja Turkin pakolaispaine haastavat nyt toden teolla Euroopan unionin jäsenmaiden yhtenäisyyttä ja vaikeuttavat uuden komission työtä. EU:n tulee edetä määrätietoisesti toimissa, jotka edistävät ilmastoneutraalia taloutta sekä vahvistavat vihreän kasvun ja digitalisaation kautta EU-maiden kilpailukykyä.
10.3.2020 I Tapahtumat Ulkomaalaisen työntekijän rekrytointiin liittyvä työnantajainfo keräsi kiitosta myös striimiin osallistujilta Maaliskuisena torstaiaamuna Helsingin seudun kauppakamarin koulutustiloissa on alkamassa useampi tapahtuma. Hymyilevät kauppakamarin asiakaspalvelijat ottavat tulijat vastaan ja ohjaavat peremmälle. Tänään yhtenä tilaisuuden aiheena on suosittu työnantajainfo; ”Ulkomaalaisen työntekijän rekrytointi”.
10.3.2020 I Osaaminen ja työelämä HOK-Elanto osallistuu oppilaitosyhteistyössä tulevaisuuden tekijöiden kasvamiseen HOK-Elanto käynnistää jo toista yhteistyötä Business College Helsingin kanssa. Se ottaa noin 20 opiskelijaa koko syksyksi 2020 työharjoitteluun (=työpaikalla tapahtumaan oppimiseen) pääkaupunkiseudun Prismoihin ja Helsingin keskustan Herkkuun.
10.3.2020 I Yrittäjyys ja startup Miten 129-vuotias perheyritys Fazer innovoi? Fazer on vuonna 1891 perustettu pitkät perinteet omaava perheyritys. Samalla sieltä tulee toisiaan mullistavampia uusi innovaatioita: ksylitolitehdas, kaurajäätelöä, sirkkaleipää. Fazeria voisi luonnehtia ruokatoimialan edelläkävijäksi. Mitä Fazerilla oikein tapahtuu?