Helsingin seudun yritysten suhdannenäkymät ovat elokuun kyselyssä parhaat Suhdannepulssi-selvitysten nelivuotisessa historiassa. Kokonaiskuva on merkittävästi parempi kuin maaliskuussa. Helsingin seudun kauppakamarin Suhdannepulssiin vastasi yli 400 Helsingin seudun kauppakamarin jäsenyritysten toimitusjohtajaa.
Helsingin seudun yritysten yleiset suhdannenäkymät ovat kaikki toimialat huomioon ottaen vahvoja, sillä ne ovat ensimmäistä kertaa vuodesta 2022 tehdyn kyselyn historiassa yli neutraalin (3,2/5). Yritykset arvioivat myös suhdannetilanteen tänään paremmaksi kuin koskaan aiemmin mittauksessa (3,1). Kokonaisarviota vahvistaa se, että sekä rakentaminen että kuljetus ja varastointi ovat toipumassa kohti normaalimpaa tilannetta. Yleisarvosanan lisäksi erityisen rohkaisevaa on se, että kaikki saldoluvut ovat – työllisyyttä lukuunottamatta – plussan puolella.
Yritysten arviot työllisyydestä ovat jonkin verran odotettua positiivisempia (yleisarvosana 3/5, saldoluku -2), mikä on lupaavaa syksyn ja loppuvuoden työvoiman kysynnän osalta. Myönteistä on, että myös rakentamisessa ja kuljetus- ja varastointialalla työllisyysarviot ovat hieman parantuneet, mikä tuo helpotusta suhdannetyöttömyyteen. Lisäksi lomautukset ovat laskussa. Todennäköistä on, että työvoiman kysyntä vahvistuu Helsingin seudulla jo tämän vuoden puolella.
Toimitusjohtajien näkemykset suhdanteesta ovat saldoluvulla merkittävästi paremmat kuin maaliskuussa (+21 vs. -15). Myös liikevaihto (+27) ja kannattavuus (+17) ovat tukevasti plussalla, ainoastaan työllisyyden saldoluku jäi neutraalin tasolle (-2).
Vastaajina 411 Helsingin seudun kauppakamarin jäsenyritysten toimitusjohtajaa. Vastaajat edustavat eri kokoisia ja eri toimialojen yrityksiä.
Tiedot kerättiin 6.–12.8.2026. Saldoluku on laskettu vähentämällä myönteisten vastausten prosenttiosuudesta kielteisten vastausten prosenttiosuus. Saldoluku voi vaihdella +100:n ja –100:n välillä.
Suhdannepulssi 2/2026
Lue Helsingin seudun kauppakamarin Suhdannepulssi 2/2026 linkistä alta.