Helsingin toimisto
Käyntiosoite: Kalevankatu 12, 00100 Helsinki
Postiosoite: PL 68, 00131 Helsinki
Puhelin: 09 228 601 (vaihde)
kauppakamari@helsinki.chamber.fi
1930-luvulla diplomi-insinööri ja patenttiasiamies Edvard Leitzinger kiersi maakuntia etsimässä patentoivia ratkaisuja. Niitä löytyi, kun joku oli halunnut tehdä asioita paremmin tai helpommin. Patenttitoimisto Leitzinger perustettiin vuonna 1935.
Nyt vuonna 2026 Leitzingerin lapsenlapsi Jorma Leitzinger on Kauppakamaria vastassa yrityksen uusissa toimitiloissa Eteläesplanadilla. Toimistossa työskentelee neljä patenttiasiamiestä, joilla kaikilla on tekninen tausta, sekä immateriaalioikeusasiantuntijoita. Toimiston asiakkaina on suomalaisia erikokoisia yrityksiä, mutta myös yksityisiä keksijöitä.
Patenttitoimisto Leitzinger tekee patenttihakemuksien lisäksi muun muassa toiminnanvapausselvityksiä, uutuustutkimuksia ja kilpailijakartoituksia.
Suurin harhaluulo patentoitavista keksinnöistä on se, että niiden pitää olla jotenkin radikaaleja.
Otetaan tähän väliin pieni patenttikertaus: patentti on yksinoikeus, jonka perusteella patentinhaltijalla on oikeus kieltää muita käyttämästä keksintöään kaupallisesti ja alueellisesti. Patentti suojaa uusia teknisiä keksintöjä. Patentointiprosessin alkuun Suomessa pääsee muutamalla tuhannella eurolla.
”Ehkä suurin harhaluulo patentoitavista keksinnöistä on se, että niiden pitää olla jotenkin radikaaleja. Keksinnön ei tarvitse olla radikaali, pieni uudistuskin voi olla keksintö. Vaatimattomuus pois. Patenttitoimistoon kannattaa tulla keskustelemaan ennen oman keksinnön julkaisemista. Keksintöhän ei ole enää patentoitavissa, jos se on tuotu julki” kertoo Jorma Leitzinger. Hän muistuttaa vielä, että patenttitoimistojen työntekijöillä on ankara salassapitovelvollisuus.
Leitzingerin mukaan patentointi on nopeuskilpailu.
”Todennäköisesti joku muu maailmassa miettii ihan samaa. Liian aikaisin ei voi kuitenkaan hakemusta jättää, pitää varmistaa, että keksintö toimii ja sillä on markkinoille kysyntää. Mutta jos hakemuksen virastoon jättö venyy, niin voi olla myöhäistä.”
Jorma Leitzinger muistuttaa, että patenttioikeus tuottaa muutakin kuin kieltää muita hyödyntämästä keksintöä. Se mahdollistaa esimerkiksi lisensoinnin, antaa etumatkaa kilpailijoihin ja kasvattaa yrityksen arvoa.
”Myös alkuvaiheen yritysten rahoittajille se, että rahoitettavalla yrityksellä on patentti, voi olla tärkeä.”
On puhuttu reilu tunti patenteista ja Kauppakamarin toimitusjohtaja Pia Pakarisen kynä on sauhunnut, lisäkysymyksiin on saatu vastauksia.
”Käynnit jäsenyrityksissä ovat hyvin antoisia. Joka kerta oppii jotain uutta. Nytkin heräsi ajatus, että Suomessahan on vaikka kuinka paljon nuoria fiksuja ihmisiä, joilla varmaan olisi kiinnostavia keksintöjen aihioita vaikka patentoitavaksi asti. Toiminta-alueeseemme kuuluvassa Espoossahan jätetään eurooppalaisia patenttihakemuksia neljänneksi eniten Euroopassa.”
Ole yhteydessä ja kutsu Kauppakamari kylään!
Helsingin seudun kauppakamarin toimitusjohtaja Pia Pakarinen, Espoon johtaja ja Luoteis-Uudenmaan aluevastaava Saija Äikäs ja Vantaan johtaja Reino Meriläinen tulevat mielellään vierailemaan jäsenyrityksiimme. Voit vierailun aikana ottaa esiin yritystä tai aluetta koskevia toiveita ja huolia. Kerromme myös mielellämme laadukkaista palveluistamme jäsenille.