Juristi Mika Lahtinen Helsingin seudun kauppakamari.

Viikon kysymys: aputoiminimen kirjanpito

Viikon kysymys tuo vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin.

Kysymys

Jos osakeyhtiölle perustetaan aputoiminimi, niin onko aputoiminimen kirjanpito oltava eriteltävissä varsinaisen yhtiön kirjanpidosta? Vai voidaanko aputoiminimeä koskevat tulot ja menot kirjata varsinaisen yhtiön kirjanpitoon ilman seurantakohdetta?

Vastaus

Toiminimilain mukaan kaupparekisteriin merkitty elinkeinonharjoittaja saa harjoittaa osaa toiminnastaan erityisellä nimellä (aputoiminimi). Aputoiminimi ei siis ole oma yhtiömuotonsa eikä siis erillinen oikeushenkilö. Aputoiminimellä ei ole siten myöskään omaa kirjanpitoa.


Mika Lahtinen
Lakimies
Helsingin seudun kauppakamari

Maksutonta neuvontaa jäsenillemme

Kauppakamarin jäsenille maksuttomassa neuvontapalvelussa asiantuntijat ja lakimiehet vastaavat kysymyksiisi liittyen muun muassa verotukseen, taloushallintoon ja lakiasioihin. Voit lähettää kysymyksesi asiantuntijoillemme lomakkeen kautta.

Pohditko, onko yrityksesi jäsenemme?

Voit tarkistaa organisaatiosi jäsenyyden KauppakamariVerkostosta.

Lue myös

Viikon kysymys: Miten kampaajan tulot ja menot kirjataan kirjanpitoon, jos yritys, jossa kampaaja toimii, tilittää kampaajalle vain nettosumman?

Kampaaja toimii vuokratuolilla itsenäisenä yrittäjänä. Miten kampaajan tulot ja menot kirjataan...

Viikon kysymys: Voiko uuden työntekijän palkata vuodeksi määräaikaiseen työsuhteeseen ilman perusteltua syytä?

Voiko uuden työntekijän palkata vuodeksi määräaikaiseen työsuhteeseen ilman perusteltua syytä? VastausKyllä...

Viikon kysymys: Voiko aputoiminimen menettää?

Juristimme ja muut asiantuntijamme vastaavat usein kysyttyihin kysymyksiin.