Jukka Koivumäki on Helsingin seudun kauppakamarin veroasiantuntija.

Neuvontapalvelut: Avainhenkilöiden verotus kevenee 

Vuonna 2026 avainhenkilöiden lähdeverotuksen taso kevenee seitsemän prosenttiyksikköä. Toinen olennainen muutos lainsäädäntöön on se, että Suomeen takaisin muuttava Suomen kansalainen voi päästä avainhenkilöverotuksen piiriin oltuaan rajoitetusti verovelvollinen asuttuaan ulkomailla, kirjoittaa veroasiantuntijamme Jukka Koivumäki.

Suomessa yleisesti verovelvollista henkilöä verotetaan normaalisti progressiivisesti. Avainhenkilöitä koskevalla verolainsäädännöllä halutaan edistää ulkomaalaisten erityisasiantuntijoiden muuttamista Suomeen tekemään työtä suomalaisen työnantajan palvelukseen. Ulkomailta Suomeen työskentelemään muuttava henkilö, josta tulee yleisesti verovelvollinen, välttyy progressiiviselta verotukselta ja palkkatuloa verotetaankin lähdeveron kautta. Tähän avainhenkilöiden lähdeverotukseen sovelletaan lakia ulkomailta tulevan palkansaajan lähdeverosta. Erityisasiantuntijoilla tarkoitetaan henkilöitä, joiden tietämys tai muut taidot ovat tärkeitä muun muassa maamme tuotannon, elinkeinoelämän tai tutkimuksen kehittämisessä. 

Verovuonna 2026 avainhenkilöiden lähdeverotuksen taso kevenee seitsemän prosenttiyksikköä. Toinen olennainen muutos lainsäädäntöön on se, että Suomeen takaisin muuttava Suomen kansalainen voi päästä avainhenkilöverotuksen piiriin oltuaan rajoitetusti verovelvollinen vähintään viiden vuoden ajan asuttuaan ulkomailla. Aikaisemmin Suomen kansalainen ei ole voinut olla avainhenkilön lähdeverotuksen piirissä. 

Ulkomaiset avainhenkilöt 

Suomeen yli kuudeksi kuukaudeksi tuleva Suomessa yleisesti verovelvollinen ulkomaalainen henkilö voi tiettyjen kriteerien täyttyessä maksaa palkkatulostaan progressiivisen veron sijasta lähdeveroa. Avainhenkilölain soveltamiselle on seuraavat kriteerit: 

  • henkilö tulee Suomessa yleisesti verovelvolliseksi avainhenkilölaissa tarkoitetun työskentelyn alkaessa 
  • henkilölle kyseisestä työstä maksettava rahapalkka on vähintään 5 800 euroa kuukaudessa koko työskentelyn ajan 
  • henkilö työskentelee erityisasiantuntemusta edellyttävissä tilanteissa ja 
  • henkilö ei ole ollut Suomessa yleisesti verovelvollinen tämän työskentelyn alkamisvuotta edeltäneiden viiden kalenterivuoden aikana. 

Ulkomailta Suomeen tulevaan yliopistossa, korkeakoulussa tai muussa ylemmässä oppilaitoksessa olevaan opettajaan tai tieteellistä tutkimustyötä yleiseksi eduksi tekevään tutkijaan ei sovelleta 5 800 euron palkkavaatimusta ja erityisasiantuntemusta koskevaa vaatimusta. 

Avainhenkilön lähdeverotus 

Avainhenkilön on haettava Verohallinnolta verokorttia palkkatulon lähdeveron perimistä varten. 1.1.2026 tai sen jälkeen maksetuista palkoista lähdeveron määrä on 25 prosenttia. Ennen vuotta 2026 avainhenkilön lähdeveron määrä oli 32 prosenttia. Lähdevero on lopullinen vero, jonka työnantaja vähentää maksettavasta palkasta. 

Avainhenkilölain mukainen enimmäistyöskentelyaika on 84 kuukautta. 84 kuukauden enimmäistyöskentelyaika koskee 1.1.2024 tai sen jälkeen Suomessa työskentelyn aloittaneita henkilöitä. 84 kuukauden enimmäisaika koskee myös niitä avainhenkilöitä, jotka työskentelivät jo 1.1.2024 Suomessa ja heidän aiemman lainsäädännön mukainen 48 kuukauden mittainen enimmäistyöskentelyaika olisi päättynyt vasta 31.12.2023 jälkeen. Suomen kansalainen voi kuulua avainhenkilölain soveltamisalaan korkeintaan 60 kuukauden ajan. Enimmäistyöskentelyajan täytyttyä palkansaaja siirtyy normaaliin progressiiviseen verotukseen.

Jos avainhenkilöllä on muitakin palkkatuloja, johon nämä avainhenkilön verotuksen kriteerit eivät täyty, niiden palkkojen osalta verotus tapahtuu normaalisti progressiivisesti.

Jukka Koivumäki
veroasiantuntija
Neuvontapalvelut
Helsingin seudun kauppakamari

Maksutonta neuvontaa jäsenillemme

Kauppakamarin jäsenille maksuttomassa neuvontapalvelussa juristimme ja muut asiantuntijamme vastaavat kysymyksiisi liittyen muun muassa verotukseen, taloushallintoon, työsuhde- ja lakiasioihin. Voit tarkastaa organisaatiosi jäsenyyden KauppakamariVerkostosta >>

Lähetä kysymyksesi – asiantuntijatiimimme auttaa sinua eteenpäin

Voit lähettää kysymyksesi asiantuntijoillemme olipa kyseessä sitten henkilöstö- tai palkkakysymys, verotus- tai kirjanpitoasia >>

KauppakamariKauppa

Juridiikan koulutuksissamme päivität oikeustietosi liike-elämän eri aihealueista ja sopimuksista -ota haltuun osakassopimus, it-sopimukset, logistiikkasopimukset ja rahoitussopimukset. Tutustu myös whistleblowing-kursseihimme.

KauppakamariKaupasta koulutuksia.  Tutustu ja ilmoittaudu!

Lue myös

Toimitusjohtajalta: Eväitä kasvuun

Orpon hallituksen budjettiriihessä tehtiin myös Helsingin seudun yritysten toivomia päätöksiä, kirjoittaa Helsingin seudun kauppakamarin toimitusjohtaja Pia Pakarinen.

Neuvontapalvelut: Onko liiketoiminnan jatkumiselle edellytyksiä?

Jatkuvuusarvioinnissa huomioitavat kassavirtaan vaikuttavat seikat Yrityksen kassavirta kertoo yrityksen kyvystä vastata lyhyen aikavälin velvoitteisiin, kuten...

Neuvontapalvelut: Yhteenvetoa ja poimintoja yritysverotuksen viimeaikaisista muutoksista

Uuden hallitusohjelman kynnyksellä on hyvä hetki katsoa taaksepäin ja käydä läpi niitä veromuutoksia, joita on tehty edellisellä hallituskaudella.