Marko Silen on lakiasiainjohtaja Helsingin seudun kauppakamarissa, neuvontapalvelut.

Neuvontapalvelut: Laita nämä asiat kuntoon yrityksessä ennen sen myynnin suunnittelua

Yrityskauppa tai yrityksen osan liiketoimintakauppa esitetään usein melko suoraviivaisena tapahtumasarjana, esimerkiksi seuraavasti: ostajan kontakti, myyntineuvottelut, due diligence, kauppakirjan laatiminen ja kaupan päättäminen. On kuitenkin monia asioita, joiden tulee olla kunnossa ennen kauppaneuvottelujen aloittamista, jottei niistä muodostu kaupan estettä. Lakiasiainjohtajamme Marko Silen käsittelee tässä artikkelissa asiaa erityisesti perheomisteisen yhtiön näkökulmasta.

Omistajien tahtotila

Ensimmäinen selvitettävä asia on omistajien tahtotila. Onko omistajilla tahtoa myydä yritys, jos he saavat ostotarjouksen? Onko omistajilla halua alkaa jopa aktiivisesti etsiä uutta omistajaa? Näistä asioista ei ole yhtiössä monestikaan keskusteltu etukäteen, etenkään perheomisteisissa yhtiöissä, vaan saatetaan vain olettaa asioita. Omistajilla on usein keskenään erilaisia intressejä omistuksen suhteen, varsinkin kun moni heistä tai heidän perheenjäsenistään on töissä yhtiössä. Joku haluaa jälkipolvensa jatkavan yhtiötä tai työllistyvän siellä, joku toinen taas voi haluta pysyä kaukana yhtiöstä perhesovun vuoksi.

Yrityksellä olisi hyvä olla omistajastrategia. Se vastaa kysymykseen, miksi omistetaan, miten omistetaan ja milloin omistuksesta voidaan luopua. Omistajastrategiaa olisi syytä tukea osakassopimuksella. Yrityskaupan kannalta osakassopimuksessa tulisi olla ns. myötämyyntivelvollisuus, joka tarkoittaa sitä, että jos enemmistö osakkeenomistajista on myymässä osakkeensa, myös vähemmistöllä on velvollisuus myydä samalla kertaa ja samoilla ehdoilla. Tällöin yhden tai muutaman vähemmistöomistajan vastustus ei kaada kauppaa, kun ostaja haluaa ostaa kerralla koko pk-yhtiön osakekannan. Vastaavasti osakassopimuksessa on hyvä olla myös myötämyyntioikeus:  jos enemmistö on myymässä, on vähemmistöllä oikeus myydä omistuksensa samoilla ehdoilla.

Kasvu-uralla olevan yrityksen myyminen voi olla myyjille henkisesti vaikeaa, mutta se on useimmiten ainoa ajankohta, jolloin yrityksestä saa hyvän hinnan.

Yrityksen myyntikunto

Toinen selvitettävä asia ennen kauppaneuvotteluja on yrityksen myyntikunto. Yrityksen tulisi olla aina myyntikunnossa. Tämä tarkoittaa esimerkiksi sitä, että

  • yrityksellä on voimassa oleva (kirjallinen) strategia, jota myös toteutetaan
  • hallinto on  kunnossa: hallitus pitää säännöllisesti kokouksia ja dokumentoi päätökset
  • kirjanpito on luotettava ja yhtiöllä on tilintarkastaja
  • työntekijöiden kanssa on työsopimukset ja asiakkaiden kanssa asiakassopimukset.

Nämä ovat niitä ulospäin näkyviä asioita, joiden perusteella ostaja muodostaa näkemyksensä yhtiöstä.

Tuloskunto on ostajan näkökulmasta olennaisin asia. Ostaja olettaa saavansa kauppahinnan kuoletettua yhtiön tuotoilla jossain ennustettavassa ajassa. Jos liikevaihdon ja tuloksen kasvu on pysähtynyt, on yritystä olennaisesti vaikeampi myydä tai siitä maksetaan heikosti (jos ostajalla on kuitenkin muita syitä kauppaan). Hyvällä kasvu-uralla olevan yrityksen myyminen voi olla myyjille henkisesti vaikeaa, mutta se on useimmiten ainoa ajankohta, jolloin yrityksestä saa hyvän kauppahinnan. Tässäkin päätöksenteossa etukäteen tehdystä omistajastrategiasta on apua.

Mistä apuja?

Asiantuntija-avusta on hyötyä yrityskaupassa. Jos ostaja on lähestynyt omistajia yrityskauppaehdotuksella, voi yritysvälittäjä auttaa omistajia laskemaan oikealla tasolla olevan hintapyynnön. Jos taas myyjät päättävät käynnistää itse yrityskauppaprosessin, voi yritysvälittäjä auttaa laatimaan uskottavan myyntimateriaalin tarjousesitteineen. Samalla tarkistetaan, että yhtiön dokumentit ovat kunnossa.  

Myös oma asianajaja olisi hyvä ottaa jo alkuvaiheessa mukaan. Asianajaja voi laatia salassapitosopimuksen kauppaneuvotteluja varten ja tarkastaa ostajaehdokkaan tekemät ehdotukset kauppaprosessin kulusta. Myöhemmässä vaiheessa oma asianajaja auttaa kauppakirjan ehdoissa. Kauppakirjan ehtojen ja myyjän vastuiden tulisi olla kohtuullisia. Kokenut yrityskauppakonsultti totesi, että yrityskaupassa on vain kaksi asiaa: Pitäisi ensin saada rahat ja sen jälkeen pitäisi saada pidettyä ne.

Marko Silen
lakiasiainjohtaja
Helsingin seudun kauppakamari
Neuvontapalvelut

“Jäsenmaksu kattaa rajattoman määrän yhteydenottoja neuvontaan” – Mitä on Helsingin seudun kauppakamarin tarjoama neuvonta?

Maksutonta neuvontaa jäsenillemme

Kauppakamarin jäsenille maksuttomassa neuvontapalvelussa juristimme ja muut asiantuntijamme vastaavat kysymyksiisi liittyen muun muassa verotukseen, taloushallintoon, työsuhde- ja lakiasioihin. Voit tarkastaa organisaatiosi jäsenyyden KauppakamariVerkostosta >>

Lähetä kysymyksesi – asiantuntijatiimimme auttaa sinua eteenpäin

Voit lähettää kysymyksesi asiantuntijoillemme olipa kyseessä sitten henkilöstö- tai palkkakysymys, verotus- tai kirjanpitoasia >>

KauppakamariKauppa

Juridiikan koulutuksissamme päivität oikeustietosi liike-elämän eri aihealueista ja sopimuksista -ota haltuun osakassopimus, it-sopimukset, logistiikkasopimukset ja rahoitussopimukset. Tutustu myös whistleblowing-kursseihimme.

KauppakamariKaupasta liike-elämän juridiikka -koulutuksia.  Tutustu ja ilmoittaudu!

 

Lue myös

Neuvontapalvelut: Vuoden 2025 alussa voimaan tullut pienten yritysten EU-myynnin alv-järjestelmä

EU:n alueella otettiin 1.1.2025 käyttöön pienten yritysten EU-myynnin arvonlisäverojärjestelmä, jonka myötä...

Chambercast: Miksi yritysten kannattaa ottaa myynnissä käyttöön Revenue Operations -malli?

Kauppakamarin kustantama Monikanavaisen myynnin johtaminen – näin johdat kaikkia tulovirtoja -teos...

Myyntijohdon vastuu kasvaa – käytännön vinkkejä modernin myynnin johtamiseen

Olin puhumassa aiheesta vuoden 2023 Nordic Sales Enablement –tapahtumassa, jossa paikalla oli isojen suomalaisten yritysten...