28.5.2026 Viikon kysymysVerotus Viikon kysymys: Verotetaanko omien osakkeiden hankinta osinkona vai luovutusvoittona? Juristimme ja muut asiantuntijamme vastaavat usein kysyttyihin kysymyksiin.
13.5.2026 Viikon kysymysTyösuhdeasiat Viikon kysymys: Milloin työsuhteen ehto voi tulla työnantajaa sitovaksi vakiintuneen käytännön perusteella? Viikon kysymyksessä juristimme ja muut asiantuntijamme vastaavat usein kysyttyihin kysymyksiin.
7.5.2026 Viikon kysymysVerotus Viikon kysymys: Huoltopalvelun myynti ulkomaalaiselle yritykselle – veroton vai verollinen? Viikon kysymyksessä juristimme ja muut asiantuntijamme vastaavat usein kysyttyihin kysymyksiin.
4.5.2026 DatajuridiikkaMuu yritysoikeus Neuvontapalvelut: Kuluttajille tulee verkkokaupassa tarjota lakisääteinen peruuttamistoiminto 19.6. alkaen Kuluttajakaupassa verkkokauppaostoksiin on jo pitkään sovellettu 14 päivän peruuttamisoikeutta, jonka aikana kuluttaja voi perua ostoksensa ilman erityistä syytä. 19. kesäkuuta 2026 alkaen verkkokaupan on tarjottava kuluttajalle erillinen peruuttamistoiminto, jonka kautta kuluttaja voi peruuttaa ostoksensa. Velvoitteen taustalla on EU:n kuluttajaoikeusdirektiivin muutos, jolla EU-lainsäätäjä on halunnut varmistaa, että kuluttajan muodollinen peruuttamisoikeus toteutuu myös käytännössä, kirjoittaa juristimme Pihla Riipinen.
30.4.2026 Kansainväliset asiat ja vienti EU valmistelee uutta yrityskehystä – yritysten näkemyksiä kerätään nyt Euroopan komissio valmistelee uutta vapaaehtoista EU‑tason yrityskehystä, joka tunnetaan nimellä 28th Regime. Siihen liittyy myös uusi yhtiömuoto EU Inc. Uudistuksen tavoite on helpottaa yritysten toimintaa EU:n sisämarkkinoilla tarjoamalla vaihtoehto 27 eri kansalliselle sääntelyjärjestelmälle. EU kerää yritysten näkemyksiä uudistuksesta – nyt on hyvä hetki tuoda esiin pk‑yritysten käytännön näkökulmat ja tarpeet.
30.4.2026 Viikon kysymysKirjanpitoYhtiöoikeus Viikon kysymys: Voiko jako-osuudesta vähentää osakkaan velan yhtiölle osakeyhtiön purkautuessa? Juristimme ja muut asiantuntijamme vastaavat usein kysyttyihin kysymyksiin.
10.4.2026 KirjanpitoVerotus Neuvontapalvelut: Ostoihin perustuva alennus kirjanpidossa Ostoihin perustuva alennus tarkoittaa alennusta, jonka yritys saa tavaran tai palvelun toimittajalta sen perusteella, kuinka paljon se ostaa tietyn ajanjakson aikana. Tällaisia alennuksia kutsutaan usein volyymialennuksiksi tai vuosialennuksiksi. Kirjanpidon näkökulmasta olennaista on se, milloin alennus syntyy ja miten se kirjataan kirjanpitoon, kirjoittaa kirjanpidon asiantuntijamme Teija Kerbs.
9.4.2026 Viikon kysymysTyösuhdeasiat Viikon kysymys: Milloin työntekijän alisuoriutuminen voi olla irtisanomisperuste? Juristimme ja muut asiantuntijamme vastaavat usein kysyttyihin kysymyksiin.