31.7.2019 I Liike-elämä Uusi velvoite yrityksille: omistajatiedot kaupparekisteriin 1.7.2019 alkaen Useimpien yritysten täytyy ilmoittaa omistajansa (niin sanotut tosiasialliset edunsaajat) kaupparekisteriin 1.7.2019 alkaen.
30.7.2019 I Jäsentarinat Rami Karhu pisti pystyyn sisäisen startupin Eilakaislalla Rami Karhun työhistoria on värikäs. Hän on tehnyt hommia konsulttina, yrittäjänä ja digijohtajana. Nyt puhutaan sisäisistä startupeista. Teoista, joilla digitaalista liiketoimintaa synnytetään.
30.7.2019 I Kirjanpito Vähimmäisosakepääoman vaatimus poistuu 1.7.2019 Yksityistä osakeyhtiötä, asunto-osakeyhtiötä ja osuuskunnan vararahastointia koskeva 2 500 euron vähimmäispääomavaatimus poistuu 1.7.2019.
24.7.2019 I Liike-elämä Uusimaa tarvitsee erillisratkaisun Hallitusneuvottelut käytiin ”ilmiöpöydissä”. Ja koska ei liene sen tunnetumpaa ilmiötä Suomessa kuin Nurmijärvi-ilmiö, sivupöydästä huutelua voitaneen sillä mandaatilla pitää vähintäänkin perusteltuna.
22.7.2019 I Osaaminen ja työelämä Rekrytoiva koulutus tuottaa tuloksia Monilla toimialoilla yritysten pula osaavasta työvoimasta alkaa olla jo niin kova, että rekrytointiongelmiin haetaan entistä tehokkaampia ratkaisuja. Yksi sellainen on rekrytoiva koulutusohjelma, jonka kautta yritykset hakevat räätälöidysti uusia asiantuntijoita tarvitsemiinsa tehtäviin.
19.7.2019 I Kansainväliset asiat Helsingin työvoima kansainvälistyy vauhdilla Helsingin seudun työmarkkinat kansainvälistyvät nopeasti, mutta tulevina vuosina tahti vain kiihtyy.
16.7.2019 I Verotus Kolme kysymystä hallituksen verolinjauksista Edellisen hallituksen yritystoimintaan liittyvät verotuksen muutokset olivat vaarassa.
15.7.2019 I Liike-elämä Kilpailukyvyn avaimet löytyvät työmarkkinoiden uudistamisesta Suomen kilpailukyvyn parantaminen 2020-luvulla edellyttää työmarkkinoiden toimivuutta haittaavien jäykkyyksien purkamista, sanoo Keskuskauppakamarin johtava ekonomisti Mauri Kotamäki.
12.7.2019 I Yrittäjyys ja startup Startup ratkaisee ongelman ja iso yritys skaalaa Samuli Mannisen mielestä Eurooppa viivyttelee turhaan startup-yhteistyössä. Piilaaksossa pääomarahastot rahoittavat startupeja minkä ehtivät. Kiinassa taas valtio kaataa tonnikaupalla rahaa uuteen teknologiaan.
9.7.2019 I Kaavoitus ja rakentaminen Keski-Uusimaa imee asukkaita ja yrityksiä Nurmijärvi-ilmiölle ehdittiin kiihtyvän kaupungistumisen myötä ennustaa jo hiipuvaa loppua, mutta toisin on käynyt. Keski-Uudenmaan kunnat imevät edelleen asukkaita ja yrityksiä tasaista tahtia.